پدیده تراول

ویزا مجوزی است که به افراد اجازه می‌دهد تا وارد کشوری خارجی شوند و برای مدت زمانی محدود در آن مقیم باشند.

وابسته به نوع سیاست گذاری کشورها و نحوه ارتباط آن‌ها با کشورهای مختلف ممکن است اخذ ویزا برای ورود به یک کشور الزامی باشد،

کشور چین طی 30 سال گذشته توانسته است به رشد اقتصادی مطلوبی برسد و جایگاه ویژه ای را از لحاظ اقتصادی در سطح بین‌الملل و جهان کسب کند. علاوه براین صادرات و واردات آن همگام با رشد اقتصادی بسیار وسیع است. همچنین در سایر زمینه ها مثل توریستی و گردشگری نیز پیشرفت بسیاری داشته است.

به همین دلایل امروزه نه تنها برای مردم ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز برای متقاضیان بسیاری دریافت ویزای توریستی و ویزای تجاری و دیگر انواع ویزای چین اهمیت زیادی دارد.

برای ورود به کشور چین با هر هدفی باید ویزای این کشور را دریافت کنید.

پاسپورت و انواع ویزا تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند و نباید این دو را با یکدیگر اشتباه گرفت. ویزا یا روادید، مجوز مشروط ورود به کشوری خارجی است، اما پاسپورت حکم شناسنامه و هویت بین المللی اشخاص را دارد که شهروندان هر کشور از آن برای ثبت مشخصات خود در خارج از مرزهای کشورشان استفاده می‌نمایند. زمانی که ویزای کشوری خاص را دریافت می‌کنید در حقیقت مجوز ورود به آن خاک برای شما صادر شده است.

برای آشنایی با انواع ویزاهای کشور چین و شرایط دریافت آن‌ها تا پایان با مقاله پدیده بال همراه باشید

چطور ویزای چین بگیریم؟

روش‌های زیادی برای اخذ ویزای چین در اینترنت وجود دارد اما از کجا باید بدانیم که کدامیک از این روش‌ها مطمئن‌تر هستند؟

تنها روشی که برای گرفتن ویزای چین وجود دارد، تمکن مالی است.

شخصی که متقاضی دریافت ویزای این کشور است باید حداقل مبلغی را در حساب بانکی خود داشته باشد. البته این موضوع را درنظر داشته باشید که هرچه این مبلغ بیشتر باشد، شانس پذیرشتان افزایش می‌یابد.

مسئولان سفارت چین، حساب افراد متقاضی دریافت ویزا را بررسی می‌کنند تا بتوانند بهترین شخص را بپذیرند. درحال‌حاضر این روش تنها روش برای دریافت ویزای چین محسوب می‌شود.

انواع ویزای چین

ویزای چین به چهار زیر گروه تقسیم می شود:

ویزای دیپلماتیک

ویزای حسن نیت

ویزای خدماتی

ویزای معمولی

دسته بندی ویزاهای معمولی:

1)ویزای توریستی (L Visa)

برای یک شهروند خارجی صادر می شود به منظور اهداف توریستی و برای اقامت کوتاه مدت برای گردشگری، ملاقات خانوادگی یا سایر امور شخصی به چین می آید.

2)ویزای دانشجویی (X Visa)

برای افرادی که قصد دارند در کشور چین تحصیل کنند یا به صورت دانش آموزی و یا دانشجویی و یا برای تحصیلات فوق لیسانس وارد چین می شوند، حتی در صورتی که کارآموزی داشته باشند این ویزا برای اینگونه دانشجویان صادر می شود و بیش از 6 ماه زمان اقامت دارد.

3)ویزای روزنامه نگاری

ویزای یک روزنامه نگار خارجی مقیم در چین و برای همسر همراه و فرزندان خردسال او صادر می شود.

و یک نوع ویزای دیگر هم وجود دارد که ویزای موقت برای پوشش خبری در یک تایم خاص انجام می شود

4) ویزای کار (Z Visa)

این نوع ویزای برای افرادی صادر م یشود که قصد کار در چین را دارند.

ویزای کار چین برای یک شهروند خارجی که به منظور کارهای تجاری یا مبادلات دانشگاهی به چین می آید و برای همسر همراه و فرزندان خردسال او صادر می شود.

5) ویزای خدمه چین (C Visa)

این ویزا برای خدمه و کارکنان شرکت‌های هواپیمایی، راه آهن، قطار و کشتی کشور چین صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید مدارک تائید شده و معتبر توسط خطوط هوایی خارجی، شرکت‌های حمل و نقل و یا دعوت‌نامه صادر شده توسط سازمان‌های مربوطه در چین داشته باشید.

6)ویزای تجاری (F Visa)

این ویزا برای افرادی است که برای سخنرانی، مبادلات علمی، فناوری و فرهنگی و تورهای مطالعاتی به کشور چین دعوت شده‌اند

برای یک شهروند خارجی صادر می شود که ویزای بازدید‌کننده بازدید از فعالیت‌های دانشگاهی، فرهنگی، علمی و غیر تجاری، فناوری یا فرهنگی، مطالعات پیشرفته یا کارآموزی به چین برای یک دوره طولانی دعوت شده است، نه بیشتر از 6 ماه.

7)ویزای ترانزیت (G Visa)

ویزای ترانزیت چین برای یک شهروند خارجی صادر می شود که قرار است از طریق چین در مسیر خود به کشور سوم ترانزیت کند و بیش از 24 ساعت در فرودگاه چین بماند، بعد از 24 ساعت باید فرودگاه چین را ترک کند.

8) ویزای اقامت دائم (D Visa)

این نوع از ویزای برای کسانی که قصد اقامت در چین را دارند صادر می شود.

ویزای کار چین

این ویزا به فردی تعلق می گیرد که برای کار در یک شرکت یا کارخانه قصد ورود به چین را دارد. شما می توانید با ویزای کاری خود برای سایر اعضای خانواده نیز ویزای کاری دریافت کنید.

برای گرفتن ویزای کار چین باید شرکتی که قرار است در آن کار کنید یا ارگان های دولتی چین مدارک و اسناد مربوطه را برای سفارت چین ارسال کنند. پس از آن شما موفق به دریافت ویزای Z چین می شوید و پس از ورود به کشور چین باید بلافاصله کارهای مربوط به اقامت و مجوزهای مربوط به کار را دریافت کنید.

ویزای تجاری چین برای مردم ایران از یک ماه تا حدود یک سال با مجوزهای یک بار یا چندین بار ورود قابل ارائه و تمدید است، اما برخی از کشورها از جمله کانادا می توانند این ویزا را به مدت ده سال اعتبار تمدید کنند.

ویزا تجاری چین، نوعی دیگر از ویزای این کشور است که در حدود ۹۰ روز اعتبار دارد. با اخذ این نوع از ویزا، شما می‌توانید در مدت زمان ۳۰ روز در کشور چین اقامت داشته باشید. مدت زمان لازم برای اخد ویزای تجاری چین حدودا 2 هفته می‌باشد.

ویزای چین

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تجاری چین عبارتند از:

1) فرم درخواست ویزا

2) پاسپورت معتبر به همراه کپی از صفحات آن

3) دعوت نامه شرکت چینی برای تجارت

4) عکس مخصوص پاسپورت

5) شناسنامه به همراه کپی آن

6) حساب تمکن مالی

سایرنکات مهم درباره اخذ ویزای چین

داشتن تمکن مالی در حال حاضر تنها شرط لازم برای دریافت ویزا بوده و تمامی افرادی که تمکن مالی داشته باشند می توانند ویزای چین را دریافت کنند.

برگه اثبات تمکن مالی باید از بانک دریافت شده و به زبان انگلیسی ترجمه شود. ترجمه این برگه باید ضمیمه پرونده مدارک متقاضی شده باشد. سایر شرایط دریافت ویزا به نوع ویزای درخواستی افراد بستگی خواهد داشت.

برای اطلاع بیشتر با کارشناسان مجموعه پدیده تراول تماس بگیرید

ویزای غیر تجاری چین

ویزای غیر تجاری چین یکی دیگر از انواع ویزای چین است که برای افرادی تعلق می گیردصادر می شود که با اهدافی غیر از تجارت به چین مسافرت می کنند

به عنوان مثال( شرکت در سمینارهای علمی، کارهای تحقیقاتی علمی و فرهنگی و…) مدت زمان اقامت با ویزای F بین 30 تا 90 روز است.

انواع ویزا

ویزای گردشگری چین

ویزای گردشگری برای افرادی صادر می شود که صرفا با اهداف گردشگری و برای مدت زمان کوتاهی قصد سفر به چین را دارند. این نوع از ویزا بین 30 تا 90 روزه با امکان ورود یک بار یا چندین بار برای توریست ها صادر می شود.

ویزای گردشگری گروهی یکی از انواع ویزای گردشگری است برای افرادی است که قصد گردشگری و تفریح در چین به صورت گروهی دارند صادر می شود

شرایط این نوع از ویزا آسان تر است و زودتر از سایر انواع ویزای چینی صادر می شود.

یک نکته مهم که باید در مورد ویزای چین بدانید این است که بدانید قیمت ویزا بستگی به قیمت بلیط هواپیما دارد،که حتی می توانید در برخی از مواقع سال با قیمت ارزان تر ویزای خود را تهیه کنید.

ویزای اقامتی چین

ویزای اقامتی چین کارت سبز اقامت در چین و به افرادی تعلق می گیرد که قصد اقامت دائم در چین را دارند و گرفتن این نوع ویزا بسیار مشکل است.

ویزای MULTI چین

ویزای مولتی چین است که اعتباری یک ساله دارد. با داشتن ویزای مولتی چین،تعدادسفرهای شما به چین و ورود به این کشور بلا مانع است .

شرایط دریافت ویزای مولتی چین، به این صورت است که حداقل ۴ نوع ویزای تجاری این کشور در پاسپورت شما ثبت شده باشد،

همچنین مدت زمان برای دریافت ویزای مولتی چین 1 ماه است.

ویزای استعداد چین

ویزای استعداد چین است که به افرادی تعلق می گیرد که دارای مهارت خاص و ویژه ای هستند که در کشور چین به آن مهارت نیاز است

. این ویزا براساس طبقه بندی مهارت در چین و دسته بندی می شود.

این افراد می توانند ویزای 5 تا 10 ساله و با چندین بار اجازه ورود به کشور را کسب کنند و حتی فرزند و همسر فرد نیز با همین ویزا می توانند وارد کشور چین شوند

ویزای گروهی چین

ویزای گروهی چین یک ویزای ۳۰ روزه است که دو هفته از این مدت زمان را می‌توانید در چین سپری کنید. ویزای گروهی چین برای یک گروه ۵ نفره که قصد ورود و خروج گروهی به کشور چین را دارند صادر می‌شود. این نوع ویزا به طور حداقلی در ۳ روز کاری قابل ارائه خواهد بود.

نحوه دریافت ویزا

برای ارسال درخواست دریافت ویزای چین، می توانید مدارک را خود آماده و برای سفارت چین ارسال کنید یا این که از یک وکیل یا آژانس مسافرتی درخواست کنید که این کار را انجام بدهد. در هر صورت اگر مدارک ارسالی کامل و صحیح باشد، سفارت چین به راحتی ویزای شما را صادر خواهد کرد.

تنها شرط دریافت ویزای چین در حال حاضر، داشتن تمکن مالی برای زندگی در این کشور به مدت معلوم شده است. افراد بسته به ویزای درخواستی خود، باید تمکن مالی خود را اثبات کرده و این ویزا را دریافت کنند. مدارک به همراه فیش واریز هزینه بررسی مدارک باید برای سفارت چین در قالب یک ایمیل ارسال شود. زبان ایمیل باید حتما انگلیسی یا چینی باشد. در صورتی که افراد به زبان فارسی ایمیل بزنند، سفارت چین پاسخی به آن ها نخواهد داد. پس از انجام بررسی های لازم، سفارت چین ویزا را برای افراد واجد شرایط صادر می کند.

نکات مهم ویزا چین

با داشتن ویزای چین به تعداد دفعات ورود و خروج مجاز ذکر شده می‌توانید وارد این کشور شوید. به مدت ذکر شده می‌توانید در چین اقامت داشته باشید و همچنین اعتبار ویزای چین نیز در ویزا نوشته شده است.

تاریخ انقضا یک ویزا: تاریخی است که ویزا دیگر قابل استفاده نیست. ویزا به دلایلی چون تمام شدن تعداد ورود و خروج‌های مجاز و باطل شدن ویزا به هر دلیلی توسط کنسولگری چین قابل استفاده نیست. همچنین اگر شما بعد از ساعت ۲۴ به وقت پکن در تاریخ ورودی درج شده در ویزایتان وارد کشور چین شوید، ویزا تائید نمی‌شود.

ورودی به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که دارنده ویزا اجازه دارد در طول مدت اعتبار ویزا وارد چین شود. تعداد دفعات مجاز برای ورود به کشور چین در ویزا درج شده و ممکن است یکبار، دوبار و چندین بار باشد.

مدت زمان هر اقامت به حداکثر تعداد روزهایی گفته می‌شود که دارنده ویزا اجازه دارد در چین اقامت داشته باشد.

آدرس سفارت

نشانی:تهران، خیابان پاسداران، چهارراه فرمانیه، خیابان نارنجستان هفتم، شماره ١۵

تلفن سفارت:۱-۲۲۲۹۱۲۴۰ (۰۲۱)

تلفن بخش کنسولی:۲۲۸۰۲۷۷۲

ساعت کار سفارت:روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه

صبح‌ها از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰