پدیده تراول

معبد و باغ تامان تیرتاگانگا (به انگلیسی: Taman Tirta Gangga) جای دنج و آرامش بخش برای فرار از هیاهو و جار و جنجال زندگی شهری که در مکانی رویایی، در کوهسارهای شرقی منطقه دیدنی کارانگاسم، جایی که دور تا دور آن با کشتزارهای سرسبز برنج احاطه شده، آرمیده و آغوش خود را برای گردشگرانی گشوده است. این مجموعه که به پارک آبی یا کاخ آب سلطنتی تیرتاگانگا نیز شهرت دارد، مکانی است با مساحتی حدود ۱.۲ هکتار و متشکل از باغ هایی سرسبز، تندیس هایی باشکوه و آبگیرهایی مزین به آبنماهایی عجیب و تماشایی که در فضایی دل انگیز و دیدنی با دیگر عناصر زیبایی شناسانه معماری معابد کهن اندونزی ترکیب شده اند تا گذشته باشکوه بالی را به بازدیدکنندگان یادآوری کنند.

کاخ سلطنتی

پارک تیرتا گانگا (Tirta Gangga)

کاخ سلطنتی سابق تیرتا گانگا که در آئیین هندو به معنی آب رودخانه است جاذبه های دیدنی همچون، آبنماها، باغ ها و مجسمه های سنگی از اسطوره ها که درون استخرها قرار گرفته اند را در خود جای داده است.این کاخ در منطقه اوبود قرار دارد بیرون این کاخ نیز دارای چشم اندازی تماشایی روبه شالیزارها و زمین های سرسبز شمال شرقی بالی است.

این دارای هزارتویی از استخرها، حوض‌ها و فواره‌ها است که اطراف آن را چمن‌زارهای مرتب برش داده شده با باغ‌های سرسبز، کنده‌کاری‌های سنگی و مجسمه‌های پرآذین احاطه کرده‌اند. این پارک بسیار بزرگ است، بنابراین به خودتان زمان بدهید تا استراحت کنید و در اطراف قدم بزنید.

در حوضچه اطراف باغ به راحتی می توانید به ماهی ها غذا بدهید. فقط باید از فروشنده جلوی باغ غذای ماهی بخرید و ماهی های بامزه آنجا منتظر شما هستند.

ماهی

تاریخچه معبد و باغ تامان تیرتاگانگا

معبد و باغ تامان تیرتاگانگا در سال ۱۹۴۶ و به فرمان آناک آگونگ آنگلوراه، پادشاه وقت منطقه کارانگاسم احداث گردید. این مکان برای مدتی طولانی در اختیار خانواده سلطنتی بود، اما در سال ۱۹۶۳ واقعه اسفباری روی داد: کوه آتشفشان آگونگ که در نزدیکی این مکان واقع شده بود، فوران کرد و موجب نابودی و تخریب این مکان گردید. خوشبختانه ویرانه های معبد و باغ تامان تیرتاگانگا چندسال بعد توسط نائب السلطنه منطقه کارانگاسم بازسازی و احیاء شد و در اختیار صنعت گردشگری بالی قرار گرفت.

پارک تیرتا گانگا

نخستین منظره ای که پس از ورود به معبد و باغ تامان تیرتاگانگا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، برکه تماشایی و زیبایی است که توسط ردیفی از نگهبانان یا همان تندیس های چماق به دست سنگی، تزئین شده و چون آینه ای شفاف، بازتابی تماشایی از دنیای زیبا و وارونه معبد مسحورکننده و شگفت انگیز تیرتاگانگا را بسوی چشمان شما روانه می کند. در اطراف تندیس های باشکوه و خوش نقش و نگار درون برکه، سنگ هایی چند ضلعی قرار گرفته تا امکان دسترسی به مرکز برکه و تماشای دنیای حیرت انگیز جاری در آن، دنیایی رنگارنگ مملو از گیاهانی دریایی و ماهیان کپور گلگون میسر گردد.

اما چیزی که معبد و باغ تامان تیرتاگانگا را به جاذبه ای تماشایی و مکانی آرامش بخش مبدل ساخته، تندیس های زیبا و ماهیان رنگارنگ برکه نیلوفر آن نیست، بلکه آبنمای سنگی خوش تراشی است که با طولی حدود ۱۰ متر، آب را چون آبشاری به شکلی هنری، از فراز خود به بخش هایی تحتانی، طبقاتی که به شکل گل نیلوفر طراحی شده اند، فرو می ریزد. در حین تماشای آبنما ممکن است با خود بگویید که سرچشمه این آب کریستالی از کجا می آید.

اگر به سمت راست ورودی این مکان بنگرید، درخت انجیر بزرگی را خواهید یافت که در زیر آن، چشمه زلالی جریان دارد که آب موردنیاز این منطقه را فراهم می سازد. به اعتقاد هندوها، آب این چشمه مقدس بوده و از آن برای انجام مراسم مذهبی استفاده می گردد. این یکی از ده ها معابد دیدنی بالی پس از بازدید از این بخش، بد نیست به بخش دیگر معبد و باغ تامان تیرتاگانگا که در سطح تحتانی منبع آب آن قرار گرفته، سری بزنید و در برکه هایی که شنا در آن مجاز است، آبتنی کنید تا از لذت وافر شنا در آب های خنک و زلال این برکه بی نصیب نمانید.

تیرتا گانگا

چگونه به معبد و باغ تامان تیرتاگانگا برویم؟

همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، معبد و باغ تامان تیرتاگانگا در منطقه کارانگاسم واقع شده است. این منطقه حدود دو ساعت و نیم با فرودگاه بین المللی انگوراه رای فاصله دارد. از آنجایی که حمل و نقل عمومی مناسبی برای دسترسی به این مکان وجود ندارد، بهترین راه برای دستیابی به معبد و باغ تامان تیرتاگانگا، سفر به بخش شرقی بالی و کرایه خودرویی شخصی در آنجاست.

برای اطلاع از قیمت تورهای ویژه بالی به قسمت تورهای ویژه بالی مراجعه کنید