پدیده تراول

شهری بندری در سواحل مدیترانه است که در جنوب غرب ترکیه و در استان موغله قرار دارد. این شهر از شمال به خليج گوکوا، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با شبه‌جزیره داتچا و از غرب با دریاچه کوی جییز ارتباط دارد. قدمت شهر مارماریس به شش قرن قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و در لیست شهرهایی است که بیشترین بازدیدکنندگان کشور ترکیه را به خود جذب می‌کند. این شهر همچنین با دو لنگرگاه اصلی و بندرهای متعدد خود، مرکزی برای کشتی‌رانی و غواصی نیز به شمار می‌رود. از مارماریس به‌طور منظم، کشتی‌های تفریحی به‌سمت جزیره یونانی رودِس در حرکت‌ هستند.

مارماریس از آن جاهایی است که تمام تفریحات و زیبایی­‌های لازم از یک سفر را درون خود دارد؛ سواحل زیبای مارماریس، امکان قایقرانی فوق‌­العاده، ورزش­‌های پرهیجان، رستوران­‌های بی‌نظیر، زندگی شبانه‌ی پرجنب‌و‌جوش همراه با باشگاه‌های شبانه‌ی فوق­‌العاده و آفتاب بی­‌نظیر مدیترانه که باعث جذب گردشگران بسیاری می­‌شود. فقط تعداد محدودی از شهرهای توریستی دنیا این زیبایی تاریخی را دارند. این شهر جاذبه­‌های دیدنی و تفریحات بسیاری برای انجام دادن در طول یک روز دارد. پدیده تراول این امکان را برای شما فراهم کرده که یه سفر رویایی را با اطلاعات کامل از این شهر در اختیار داشته باشید

واژه مارماریس

ﻣﺎرﻣﺎرﯾﺲ از واژه ﻣﺎرﻣﺎرون ﺑﻪ ﻣﻌﻨﯽ ﻣﺮﻣﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه و ﻋﻠﺖ ﻧﺎم ﮔﺬاری اﯾﻦ اﺳﻢ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ وﺟﻮد ﺳﻨﮓ ﻣﺮﻣﺮ در اﯾﻦ ﻣﻨﻈﻘﻪ اﺳﺖ

مارماریس ﺑﻪ ﺑﻬﺸﺖ ﺗﺮﮐﯿﻪ ﻣﻌﺮوف اﺳﺖ ﺗﺮﮐﯿﺒﯽ زﯾﺒﺎی از ﮐﻮه ، ﺻﺨﺮه ، و سواحل زیبا در ﮐﻨﺎر ﻣﺪﯾﺘﺮاﻧﻪ اﺳﺖ

در زیر از مکانها دیدنی بهشت ترکیه را لیست کرده ایم

مارماریس

ﺳﺎﺣﻞ ﮐﻠﺌﻮﭘﺎﺗﺮا

اسم واقعی آن جزیره سدیر مارماریس است

اما در گذشته های دور طیق یک افسانه این جزیره محل ملاقاتهای ملکه کلئوپاترا و معشوقه آن مارک آنتونی بود به جزیره کلئوپترا معروف شده ساخل سفید ابریشمی ان بسیار دیدنی است

طبق این افسانه به دلیل ملاقات کلئوپاترا و نامزدش آنتونیوس، شن‌های سفید و زیبای این ساحل به کمک کشتی از مصر به این مکان آورده شد و ساحل و طبیعت این جزیره به مناسبت دیدار عاشقانه کلئوپاترا و معشوقش آماده شد.

در حال حاضر از ساحل این جزیره با حساسیت بسیار بالایی محافظت می‌شود. به گونه‌ای که حتی راه رفتن روی آن و پهن کردن حوله جهت آفتاب گرفتن ممنوع است. با وجود این که هیچگونه شواهدی وجود ندارد که ثابت کند کلئوپاترا در این مکان بوده است، با این حال این شن‌ها برای ساکنان جزیره بسیار پراهمیت است. هیچکس اجازه ندارد هنگامی که از جزیره خارج می‌شود، شن و ماسه‌های جزیره را با خود ببرد.

برای کارشناسان وجود این نوع از شن‌های ساحلی در این منطقه از مدیترانه عجیب است اما شن‌هایی مشابه آن را می توان در Crete یونان مشاهده کرد.

جزیره کلئوپاترا یکی از بهترین مناطق گردشگری در ترکیه و منطقه مارماریس است.

کلئوپاترا یک جزیره ساحلی با شن‌های صاف و ابریشمی است که برخی از قسمت‌های آن از صدف، حلزون و دیگر جانورهای دریایی پوشیده شده و جلوه بسیار زیبایی به این ساحل بخشیده است. این منطقه جزو یکی از خاص‌ترین مناطق ترکیه است زیرا هم ارزش فرهنگی و هم ارزش طبیعی دارد.

آب‌های شفاف و زلال فیروزه‌ای، ساحل ابریشمی و دیدنی این جزیره همه ساله گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود می‌کشاند که با خرید تور مارماریس از این مکان دیدنی دیدن کنید

ﺳﺎﺣﻞ ﮐﻠﺌﻮﭘﺎﺗﺮا

برای رسیدن به کلئوپاترا می‌توانید از تورهایی که در کشور ترکیه برگزار می‌شود استفاده کنید. این تورها از مارماریس یا آکیاکا حرکت می‌کنند. اگر قصد سفر به کلئوپارترا از مارماریس را دارید، در ابتدا باید حدوداً ۳۰ دقیقه به سمت خلیج گلیبولو حرکت کنید. در این تورها شما می‎‌توانید سوار قایق یا کشتی‌های مخصوص شوید و پس از گذشت چند ساعت به جزیره کلئوپاترا برسید. این قایق‌ها در اغلب ماه‌های سال با مطلوب بودن شرایط جوی و آب و هوا در حال حرکت به سمت جزیره هستند. قایق‌های سنتی و چوبی ترکیه دو طبقه هستند و سفر با آن‌ها تجربه بسیار خوبی است.

تورهایی که مخصوص رسیدن به جزیره کلئوپاترا هستند در مارماریس وجود دارند و هر روز صبح از ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز می‌شود و تا پایان ساعت ۱۸:۳۰ نیز بازمی‌گردند. هزینه‌ای که بابت این تور پرداخته می‌شود، بابت ورودیه به جزیره، هتل، سفر با قایق، خورد و خوراک و راهنما است.

دالیان

منطقه دالیان کائونس یکی از مناطق بسیار زیبا ودیدنی در مارماریس است

که به شهر ماهیگیران یا دالیان شهرت دارد.

مقبره پادشاهان لیچیان که در صخره ها تراشیده شده زیبای فوق العاده ای به این منظقه می دهد و باعث جذب بازدیدکنندگان زیادی میشود‌.

دالیان

این شهر طبیعت زیبا و بکری دارد و دارای لاک پشتهای غول پیکر معروف کارتا و همچنین دارای مناطق طبیعی مثل حوضچه های آب حاوی سولفور که به صورت گل و لجن ته نشین شده است. و می توانید به چشمه های آبگرم سلطانیه سری بزنید که آب گل آلود این چشمه ها خاصیت درمانی دارد

در این منطقه تعداد زیادی قایق وجود داردکه بازدید از اطراف صخره ها و نیزار رو برای بازدیدکنندگان فراهم کرده

شبه جزیره داتچا

بدون شک «بندر داتچا» مکانی است که دل کندن از آن برایتان سخت خواهد بود. این ساحل یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دریا ست که روزانه صدها قایق در آن پهلو می گیرند. همچنین، در این بندر هتل و رستوران های متعددی وجود دارد و امکان اجاره خانه با منظره ای زیبای نیز وجود دارد. داتچا که در واقع به عنوان یک شهر بندری در ترکیه شناخته می شود، اخیرا با فراهم آوردن فضای کافی، قایق های بیشتری به آن وارد می گردد؛ در بندر یک گالری هنری نیز وجود دارد.این شبه جزیره بین دریای مدیترانه و دریای اژه است و سرزمین باریک و طولانی در خدود 80 کیلومتری در امتداد دریت قرار دارد در جنوب غربی ترکیه قرار دارد، پوشش گباهی منحصر به فرد و تپه های کوتاه و بلندی پوشیده از گلهای بومی منطقه ،زیبای این منطقه را دو چندان کرده

شبه جزیره داتچا

مقبره سنگی کاریان

مقبره‌های سنگی کاریان از جاذبه‌های دیدنی مارماریس است که به منظور حفاظت از این کتیبه‌های باشکوه و زیبا، گردشگران تنها می‌توانند آنها را با قایق از نزدیک ببینند.

دالیان شهری با جاذبه ای تاریخی در استان موگلا است که بقایایی از یک قصر قدیمی در آن خود نمایی می کند. این قصر در ناحیه لیکیه قرار گرفته و قدمت آن به سال 400 قبل از میلاد

باز می گردد.

شما تمامی زوایای این کتیبه‌های مرموز را تماشا خواهید کرد و مجذوب محیط پیرامون آن خواهید شد. راهنماها در قایق، اطلاعات تاریخی گسترده خود درباره مقبره‌ها و خود منطقه را با شما قسمت خواهند کرد. سفری آرامش‌بخش و آموزنده از میان منظره‌ها و چشم‌اندازهای زیبا را تجربه خواهید کرد.

مقبره سنگی کاریان

قلعه مارماریس

قلعه مارماریس به عنوان یکی از کهن ترین جاذبه های شهر شناخته می شود که قدمت آن به 3000 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد . که برای حفاظت از شهر ساخته شده

ساخت این قلعه اولین بار توسط یونانی ها انجام شد و در زمان "اسکندر کبیر" مرمت هایی بر روی آن انجام شد. مجددا در سال 1522 میلادی توسط "شاه سلطان سلیمان عثمانی" بازسازی شد.

قلعه مارماریس توسط سلطان عثمانی، شاه سلطان سلیمان عثمانی در سال ۱۵۲۲ بازسازی شده

همزمان با ساخت قلعه مارماریس در بازار ، یک کاروانسرای کوچک عثمانی هم توسط مادر سلطان سلیمان، عایشه حفصه سلطان، ساخته شد.

سلیمان از این قلعه به عنوان پایگاه نظامی برای نیروهای خود علیه ارتش فرانسه استفاده می کرد.

۱۸ خانه ، یک چشمه و یک خرپشته در داخل محوطه قلعه وجود دارد

اگر چه قلعه مارماریس پس از آسیب های جدی که پس از جنگ جهانی اول به آن وارد شد، مجدد مورد بازسازی قرار گرفت و از آن به عنوان محلی برای اقامت استفاده می شد؛

اما در سال های 1980 الی 1990 میلادی اقدامات جدی تری بر روی آن انجام شد و در سال 1983 میلادی به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی به ثبت رسید

پس از مرمت و بازسازی، وزارت فرهنگ این بنای تاریخی را به موزه تبدیل کرد.

این قلعه بخش قدیمی یا اولد تاون این شهر قرار داره. بعد از بالا رفتن از کوچه های شیب دار بافت قدیمی شهر، به این قلعه میرسیم.

قلعه مارماریس

از بالای قلعه می شد یه نمای ۳۶۰ درجه خیلی زیبا از اسکله و خونه های اطراف و دریا رو دید

بازدید کردن از قلعه مارماریس برای علاقمندان به تاریخ، یک اتفاق خوشایند خواهد بود. با مراجعه به این بنای تاریخی می توانید از بنا و همچنین موزه موجود در آن دیدن کنید.

اگر بخواهید با نگاهی دقیق از قلعه مارماریس دیدن کنید، به زمانی دو تا سه ساعته نیاز خواهید داشت.

تفریجات مارماریس

اگر با خانواده‌ خود برای گذران تعطیلات به مارماریس رفتید، یک روز را برای رفتن به پارک آبی این شهر اختصاص دهید. این پارک با انواع وسایل تفریحی مختلف هم می‌تواند برای بزرگسالان هیجان‌انگیز باشد هم کودکان. محیط جذاب پارک آبی مارماریس، این محیط را به یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مارماریس تبدیل کرده است.

تفریحات مارماریس

، سافاری، دوچرخه سواری، غواصی، ...

شهر قدیمی مارماریس

شهر قدیمی مارماریس یکی از دیدنی‌های جالب مارماریس در ترکیه است. با قرار گرفتن بر روی تپه و در شمال مارماریس، شهر قدیمی مملو از خیابان‌های شیب‌دار و پیچ در پیچ و کوچه‌های تنگ است. از یک سو اسکله مخصوص کشتی‌های مسافربری و از سوی دیگر اسکله مخصوص قایق‌های یاکت شهر قدیمی مارماریس را احاطه کرده‌اند. از نکات دوست‌داشتنی این منطقه، وجود رستوران‌های و کافه‌های بسیار است که حال و هوایی متفاوت به شهر قدیمی مارماریس داده‌اند. در بازار شهر قدیمی نیز می‌توان شیرینی‌های ترکی، فرش‌های مرغوب و میوه‌های تازه تهیه کرد و در رستوران‌های آن از خوردن غذاهای دریایی لذت برد. همچنین از این منطقه می‌توان بخشی از قلغه مارماریس را که در ارتفاعی بالاتر قرار گرفته است، دید.

شهر قدیمی مارماریس

بازار بزرگ مارماریس

بازار بزرگ مارماریس واقع در مرکز شهر روزانه میزبان هزاران نفر است. با وجود بیش از ۱۰۰۰ مغازه هر آنچه را که تصور کنید می‌توانید در این بازار بخرید، از جواهرات، کفش و پوشاک مد روز گرفته تا انواع سوغاتی، فرش و غذاها و ادویه‌های ترکی. اجناس بازار بزرگ مارماریس ارزان و باکیفیت هستند که در بین آن‌ها می‌توان صنایع دستی‌‌ زیبایی را از جمله سفال تهیه کنید. بازدید از بازار بزرگ، علاوه بر انواع کالا، خلاصه‌ای از فرهنگ و سنت مردم شهر را نیز ارائه می‌دهد.

این در این بازار برند نمیتوان پیدا کرد اما اجناس همگی با کیفیت و قیمت مناسب است

و از مزایای بازار بزرگ مارماریس شلوغی شهرهای دیگر ترکیه را ندارد و انتخاب درستی برای هرید می باشد و با قیمت مناسب بعترین هرید را خواهید داشت

و این بازار از حاذبه های گردشگری مارماریس مخسوب می شود

بار استریت مارماریس

بار استریت مارماریس که قلب تفریحات شبانه در مارماریس محسوب می شود ، از دیگزتفریخات مارماریس است، یار استریت خیابانی است که پر از کافه ها ، رستوران ها ، کلاب ها و دیسکوهای مختلف است . در حقیقت بار استریت مارماریس سرزنده ترین خیابان مارماریس است که شب ها تا صبح چراغ هایش خاموش نمی شوند . این خیابان یکی از محبوب ترین خیابان های مارماریس برای تفریحات مجردی است و اصولا جوانترها از قدم زدن در آن ، وقت گذرانی در کافه های آن و شب زنده داری در محیط آن استقبال می کنند . شما می توانید هم در طول روز و هم در طول شب به خیابان بار استریت مارماریس بروید و از فضای جذاب آن برای قدم زدن و تفریح استفاده کنید . اما خوب است این را بدانید که این خیابان بیشتر برای تفریحات شبانه در مارماریس معروف شده است و معمولا در طول شب خیلی شلوغ تر می شود .

آبشار تورگوت

در ۳۵ کیلومتری مارماریس، در نزدیکی روستای تورگوت آبشار تورگوت یکی از زیباترین آبشارهای استان موگلا قرار دارد. جاذبه های طبیعی اطراف این آبشار برای ماجراجویی بسیار زیاد است اما زیباترین جاذبه ی این آبشار چیزی جز طیف رنگ های بسیار زیبایی که در این آبشار ایجاد می شود نیست.

آموس

خرابه هایی باستانی که طبق تحقیقات حفاری و باستان شناسی از آن می توان گفت که یک مجموعه شامل تئاتر وسالن گردهمایی که شاید حتی در خود یک مکان مذهبی را نیز دارا بوده و در حال حاضر پایه های چند مجسمه ی آن نیز باقی مانده است، می باشد. در اطراف آموس حصارهایی وجود دارد که متعلق به دوران باستان می باشد. این حصارها به گونه ای در کنار هم قرار گرفته اند که گویی مجموعه آموس را را محصور کرده اند. اگر به یک ماجراجویی باستانی علاقه مندید حتما به آمنوس سر بزنید زیرا در سال ۱۹۴۸، طی حفاری های دکتر بین، ۴ لوح سنگی متعلق به ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به دست آمده است.

بهترین زمان سفر به مارماریس

بهترین زمان سفر به مارماریس

آب و هوایی مارماریس آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های بارانی و خنک دارد. میانگین دمای این منطقه در روزهای گرم سال ۴۰ درجه و در روزهای سرد سال ۱۱ درجه محاسبه شده است. بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند که در اوایل پاییز به‌خصوص ماه سپتامبر به این منطقه سفر کنند که دمای هوا خیلی گرم نیست.

بهترین زمان

با توجه به شرایط این منطقه ورزش‌های آبی مانند قایق‌سواری و غواصی رونق داشته؛ البته کوهنوردی و سافاری نیز طرفداران خاص خود را دارند. از طرفی بهار هر سال مسابقات دوچرخه‌سواری جاده‌ای ترکیه در این منطقه برگزار می‌شود.