پدیده تراول

شاید تا به حال بارها اسم واتیکان و چیزهایی درباره آن شنیده اید ولی آیا واقعا می دانید واتیکان کجاست و چه اطلاعاتی درباره آن دارید ؟

جالب است بدانید که واتیکان کوچک ‌ترین کشور جهان که در یکی از شهرهای ایتالیا می باشد و احتمالا چیز زیادی درباره آن نمی دانید و اطلاعاتی که دارید جسته و گریخته از این طرف و آنطرف و شاید اشتباه باشد ، اگر می خواهید بدانید واتیکان کجاست با ما همراه باشید تا حقایقی درباره این کشور زیبا بدانید .

واتیکان کجاست

واتیکان دولت‌شهری مستقل در داخل رم و در ساحل غرب رودخانه تیبر ایتالیا است که توسط دولت «سریر مقدس» اداره می‌شود و پاپ در راس آن قرار دارد. کشور کوچک واتیکان مساحتی در حدود ۴۴ هکتار دارد، با پیمان لاتران از ایتالیا جدا شد. منابع مالی این ایالت کلیسایی-پادشاهی از طریق گردشگری تامین می‌شود.

نام رسمی واتیکان، «Stato della Città del Vaticano» به‌معنای دولت شهر واتیکان است و مقر کلیسای کاتولیک روم محسوب می‌شود. دیوارهای قرون‌وسطایی و بخشی از دیوار مربوط به عهد رنسانس واتیکان، به‌جز در قسمت جنوب شرق میدان سن پیترو، مرزهای آن را تشکیل می‌دهند. واتیکان ۶ در ورودی دارد که سه در آن به‌ترتیب در کلیسای سنت پیتر، گالری واتیکان و موزه‌ها باز می‌شود.

کاخ واتیکان که داخل دیوارهای شهر قرار دارد، محل اقامت پاپ به شمار می‌رود و «سریر مقدس»، عنوانی است که پاپ برای اطلاق به دولت کلیسای کاتولیک برگزیده است. واتیکان تا به امروز مانند یک کشور مستقل عمل کرده و پاپ به‌عنوان اسقف رم، قدرت خود را برای رهبری تمام کاتولیک‌های جهان به کار گرفته است.

کاخ واتیکان

اطلاعات جالبی در مورد واتیکان

1) جمعیت واتیکان حدود ۸۰۰ نفر برآورد شده است؛ در حالی که سالانه میزبان بیش از ۵,۰۰۰,۰۰۰ گردشگر است.

ایوانی که پاپ در آن می‌ایستد، ایوان نیایش نام دارد. دعای اول پاپ که با عنوان (Urbi et Orbi) «به شهر و به جهان» مشهور است و میلیون‌ها نفر در دنیا به آن گوش می‌دهند، در این ایوان قرائت می‌شود.

واتیکان کوچک‌ترین کشور جهان است.

واتیکان با مساحتی حدود ۴۰ هکتار، دولت‌-شهری است که به اندازه‌ی یک هشتم سِنترال پارک نیویورک وسعت دارد. واتیکان با حکومت پادشاهی مطلقه اداره می‌شود و پاپ در راس آن قرار دارد. واتیکان پول و تمبرهای مخصوص خود را چاپ می‌کند و دارای پاسپورت، گواهینامه‌، رسانه، پرچم و سرود ملی مختص به خود است. در این کشور از مالیات خبری نیست. هزینه‌ی ورودی موزه واتیکان، فروش تمبر و سوغات و اعانه‌های مردمی درآمد واتیکان را تشکیل می‌دهند.

2) واتیکان تنها کشور دنیا است که زندان دائمی ندارد. در این کشور تنها سه سلول‌ برای بازداشت موقتی افراد و بازجویی آن‌ها تدارک دیده‌اند.

3) مسیر ریلی قطارهای واتیکان کوتاه است و تنها دو مسیر ریلی ۳۰۰ متری با یک ایستگاه دارند. از این مسیر برای جابه‌جایی کالا یا حمل و نقل مسافر استفاده می‌شود.

واتیکان، تنها کشور دنیا است که کل آن به‌عنوان یکی از آثار ثبت شده در کنار کلوسئوم در فهرست میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود.

4)پاپ، حاکم کشور واتیکان است و کنترل امور اجرایی، قضایی و مقننه را در اختیار دارد. در قاره اروپا، پاپ تنها کسی است که قدرت مطلق حکومتی دارد.

5)واتیکان از ابتدا محل زندگی پاپ‌ها نبود.پاپ‌ها تا قرن چهاردهم در واتیکان زندگی نمی کردند.

حتی پس از ساخت کلیسای سن پیتر ابتدایی، پاپ‌ها در قصر لاتران در رم زندگی می‌کردند. آنها حتی در سال ۱۳۰۹، زمانی ‌که دستگاه پاپ به آوینیون فرانسه منتقل شد، شهر را به‌طور کامل ترک کردند. هفت پاپ که همگی فرانسوی بودند، از آوینیون حکومت می‌کردند. قلمرو پاپ تا سال ۱۳۷۷ به روم بازنگشت. در این زمان کاخ لاتران در آتش سوخت و واتیکان به عنوان محل اقامت و حکومت پاپ انتخاب شد. واتیکان به تغییرات زیادی نیاز داشت زیرا به چنان وضعیت بدی رسیده بود که گرگ‌ها در میان قبرستان‌هایس به‌ دنبال اجساد می‌گشتند و گاوها آزادانه در کلیسا می‌چرخیدند.

6)واتیکان ارتش مخصوص به خود را دارد. این ارتش به نام گارد سوئیسی اسقف Swiss Episcopal Guards معروف است. ارتش واتیکان که کوچک‌ترین ارتش دنیا محسوب می‌شود، با ۱۳۵ نفر نیروی نظامی سوئیسی، وظیفه حافظت از پاپ را به عهده دارد. این ارتش یونیفورمی عجیب دارد که در دنیا مشهور است.

گارد سوئیسی که با لباس‌های رنگارنگ رنسانسی شناخته می‌شوند، از سال ۱۵۰۶ برای محافظت پاپ استخدام شدند. در آن زمان پاپ ژولیوس دوم مانند خیلی از دربارهای اروپاییِ آن سال‌ها، نیروهای سوئیسی را برای محافظت از خود استخدام کرد. وظیفه‌ی گارد سوئیسی در واتیکان حفظ امنیت شخصِ پاپ است. اگرچه کوچک‌ترین ارتش دنیا خیلی تشریفاتی به‌ نظر می‌رسد اما نیروهای آن بسیار ماهر و آموزش‌دیده هستند. این ارتش تماما از شهروندان سوئیسی تشکیل شده است.

واتیکان

7) طلاق در واتیکان ممنوع است و هیچ قانونی برای طلاق وجود ندارد و اگر کسی قصد طلاق دارد، باید به کشور دیگری برود. ممنوعیت طلاق توسط آیین کاتولیک سبب شد پادشاه هنری هشتم کلیسای انگلیس را بنا کند تا به او اجازه طلاق بدهد.

8) مهم‌ترین ورزش ملی واتیکان، فوتبال است. کارکنان و کارمندان واتیکان، یک تیم فوتبال اختصاصی دارند. آن‌ها ورزش فوتبال را با علاقه دنبال می‌کنند و به هر کسی اجازه نمی‌دهند که عضو باشگاه آن‌ها بشود.

9) شاید گمان کنید در یک ایالت مقدس و مذهبی، جرم و جنایت زیادی وجود ندارد؛ اما جالب است بدانید طبق اسناد، واتیکان با توجه به وسعت خود، بالاترین تعداد جرم در جهان را دارد. این آمار به‌دلیل رفت و آمد زیاد گردشگران است و بیشترین جرائم این کشور به جیب‌بری مربوط می‌شود. جیب‌بری جزو جرائمی است که در اکثر مقاصد گردشگری شلوغ رخ می‌دهد.

10) با اینکه زبان ایتالیایی، زبان رسمی ایتالیا و ایالت واتیکان است، دولت سریر مقدس، زبان لاتین را که زبان کتاب مقدس محسوب می‌شود، به‌عنوان زبان رسمی خود برگزیده است

11) در مرکز واتیکان تنها دستگاه‌ خودپرداز جهان وجود دارد که منوی آن به زبان لاتین است.

13) در واتیکان هیچ بیمارستان یا زایشگاهی وجود ندارد؛ ازاین‌رو، کسی از بدو تولد شهروند واتیکان محسوب نمی‌شود. شهروندی این کشور فقط به افرادی اعطا می‌شود که به قصد ارائه خدمت، با واتیکان وارد قرارداد کاری می‌شوند؛ حق شهروندی به همسر، والدین و سایر بستگان این افراد داده می‌شود و به‌محض پایان قرارداد، شهروندی نیز لغو می‌شود.

بیشتر شهروندان واتیکان در خارج زندگی می کنند.

14) تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۱ شهروند واتیکان به‌ شمار می‌آمدند؛ ۵۹۴ نفر بود. این تعداد شامل ۷۱ کاردینال، ۱۰۹ نفر از اعضای گارد سوئیسی، ۵۱ نفر کشیش و یک راهبه در داخل واتیکان می‌شود. بیشتر جمعیت واتیکان را ۳۰۷ نفر از روحانیانی تشکیل می‌دهند که در سراسر جهان دارای پُست‌های دیپلماتیک هستند. از زمانی ‌که پاپ بندیکت شانزدهم از مقام خود در واتیکان کناره‌گیری کرد، هرگاه که یک پاپِ جدید انتخاب شود، به جمعیت واتیکان یک نفر اضافه می‌شود.

15)رصدخانه‌ی‌ واتیکان یک تلسکوپ در آریزونا دارد.

رصدخانه‌ی واتیکان در ۲۴ کیلومتری شهر رم و در اقامتگاه تابستانه‌ی پاپ در کاخ گاندولفو واقع شده بود. با گسترش شهر رُم آلودگی‌های نوری زیاد شد. این امر رصد ستارگان و آسمان شب را برای منجمان واتیکان مشکل می‌ساخت. بنابراین در سال ۱۹۸۱، دومین رصدخانه‌ و مرکز تحقیقات واتیکان در شهر توسان ایالت آریزونای آمریکا ساخته شد. هم‌ اکنون واتیکان تحقیقات نجومی خود را با تلسکوپ‌های مدرنی انجام می‌دهد که بر روی کوه گراهام در جنوب شرقی آریزونا قرار گرفته است

برای دیدن این شهر زیبا و جاذبه های دیدنی ایتالیا به قسمت تورهای ایتالیا مراجعه کنید

دیدنی‌های واتیکان

1) کلیسای سن پیترو (Basilica di San Pietro):

کلیسای سن پیترو

از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان است که مربوط به دورهٔ رنسانس پسین می‌شود. این کلیسا که به طور کلی توسط دوناتو برامانت، میکل آنژ، کارلو مادرنو و برنینی طراحی شده معروف‌ترین اثر معماری رنسانس می‌باشد.

این کلیسا نزدیک به ۲۰۰ هزار متر مربع زیر بنا دارد . مجسمه‌های سقف آن اثر میکل آنژ می‌باشد.نکته جالب اینکه نقشه هوایی این ساختمان به شکل یک کلید طراحی شده که آن را نماد کلید بهشت می داند و مجسمه‌های حواریون مسیح نیز به شکل نیم‌دایره‌ای در اطراف در ورودی این کلیسا نصب شده‌است.بر اساس عقیدهٔ رایج در کاتولیک این کلیسا محل دفن پیتر مقدس، یکی از حواریون حضرت مسیح و اولین پاپ است. بر اساس شواهد تاریخی و عقیدهٔ رایج حاکی از این هستند که مقبره پیتر مقدس زیر محراب باسیلیکا قرار دارد. به همین خاطر، تعداد زیادی از پاپ‌ها، از صدر مسیحیت تا کنون، در زیرزمین این کلیسا دفن شده‌اند. از زمان کنستانتین بزرگ، امپراتور روم، کلیسایی در این مکان قرار داشته‌است.

2) میدان سن پیترو (Piazza San Pietro):

میدان سن پیترو</p><p></p><p>میدان سن پیترو رو‌به‌روی کلیسای سن پیترو قرار دارد. این میدان باشکوه توسط جان رولنتسو برنینی طراحی شد. فواره‌های دو طرف میدان و ستون‌های دورتادور آن با مجسمه‌هایی زیبا بر فراز هریک، عظمت و زیبایی میدان را دوچندان کرده است. یک ابلیسک نیز در وسط میدان قرار دارد که به‌عنوان ساعت آفتابی عمل می‌کند</p><p></p><p>3) [(Bold)

معروفترین مجسمه‌های روم و بی نظرترین شاهکارهای هنری رنسانس را در خود جا داده است. این موزه زیبا، مجموعه آثار هنری عظیمی که توسط پاپ‌ها جمع‌آوری شده است را به نمایش می‌گذارد. مجموعه موزه واتیکان به‌طور تقریبی ۷۰,۰۰۰ اثر دارد که از این میان تنها ۲۰,۰۰۰ اثر در معرض نمایش است. در این موزه حدود ۶۴۰ نفر کارمند در ۴۰ بخش علمی، اداری و مرمت موزه مشغول به کار هستند.

موزه واتیکان

4) کتابخانه اسقفی واتیکان (Vatican Apostolic Library):

کتابخانه واتیکان از کتابخانه‌های قدیمی جهان محسوب می‌شود. این کتابخانه بیشتر از ۴۲ کیلومتر قفسه‌بندی دارد، میز و صندلی‌های آن به‌شکل حرفه‌ای ساخته شده‌اند و کف آن نیز از طراحی خاصی برخوردار است. قوس‌های سقف بنا و دیوارهای این کتابخانه با نقاشی‌هایی زیبا و منحصربه‌فرد مزین شده است. قدمت این کتابخانه به قرن 15 میلادی برمیگردد

کتابها و دست نوشه های تاریخی نایابای در اینجا نگهداری می شود

۸۰,۰۰۰ نسخه خطی، نقاشی، نامه و کتاب متنوع در کتابخانه واتیکان نگهداری می‌شود. این کتابخانه در زمینه موضوعاتی چون الهیات، تاریخ، فلسفه و حقوق، غنای بسیاری دارد.

موزه واتیکان

بهترین زمان برای سفر به واتیکان

ماه‌های سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر) بهترین زمان سفر به واتیکان محسوب می‌شود.

هوای رم در این زمان خنک و بدون باران است که بسیار مطلبوع است

فصل بهار، ارزان‌ترین فصل سفر به واتیکان است. برخی از گردشگران به باران‌های گسترده این فصل علاقه دارند و در زمستان به واتیکان سفر می‌کنند. اگر اهل طبیعت و سفر در فصل‌های بارانی هستید، زمستان برای بازدید از واتیکان، فصل جذابی است.

هزینه های سفر به رم

میزان هزینه سفر به واتیکان بسته به نوع سفر شما متفاوت است

سفر به رم از طریق زمینی و هوایی امکان‌پذیر است.

زمینی هزینه ها کمتر اما پر دردسر است ، سفر زمینی از ایران به ایتالیا با گذر از ترکیه و یونان و ورود به ایتالیا با کشتی امکان‌پذیر است.

سفر هوایی به رم، از طریق فرودگاه امام خمینی تهران انجام می‌شود که در تابستان 1401 بلیط هواپیما بین 25 میلیون تومان تا 30 میلیون بوده است. هزینه بلیط با توجه به شرکت هواپیمایی، تعداد توقف، کلاس پروازی، تاریخ سفر و مدت سفر متغیر است؛

هریک از جاذبه‌های گردشگری واتیکان هزینه ورودی جداگانه خود را دارند.

واتیکان

برای اطلاع از قیمت تورهای ایتالیا با کارشناسان ما تماس بگیرید

فرهنگ مردم واتیکان

مذهب مردم واتیکان، مسیحی کاتولیک است و شهروندان ساکن آن مستقیما برای کلیسا کار می‌کنند؛ تعدادی از مشاغل آن عبارت‌اند از کاردینال، نگهبان، راهبه و کشیش‌ها.

بیش از ۲۴۰۰ نفر در کلیساها و موزه‌های شهر واتیکان مشغول به کار هستند که هر روز به آن رفت‌وآمد می‌کنند. کشیش‌ها و گاردهای سوئیسی که وظیفه دفاع از شهر واتیکان را به عهده دارند، تنها افرادی هستند که اجازه اقامت در شهر واتیکان را دارند. برخی از شهروندان واتیکان، داخل آن زندگی نمی‌کنند؛ زیرا آن‌ها مقامات دیپلماتیک هستند و تمام وقت خود را در کشورهای دیگر می‌گذرانند.

واتیکان شهری مذهبی است و قوانین خاص خود را دارد. برهنگی در این کشور امری ناپسند به شمار می‌رود. مردم واتیکان لباس‌های آستین‌دار می‌پوشند. پوشیدن لباس‌های بدن‌نما و بدون آستین در این کشور ممنوع است و کسانی که این نوع لباس را بپوشند، جریمه نقدی می‌شوند. گردشگران نیز در بازدید از اماکن دیدنی مانند کلیسای سن پیترو و موزه‌ها ملزم به رعایت این نوع پوشش هستند.

ارزش انسان و روابط خانوادگی در فرهنگ واتیکان، دارای حرمت زیادی است و خانواده جایگاه خاصی در این فرهنگ دارد.

برای اطلاع از قیمت تورهای ایتالیا با کارشناسان ما تماس بگیرید

چگونه از رم به شهر واتیکان برویم؟

شهر واتیکان از رم با استفاده از روش های مختلف حمل و نقل قابل دسترسی است.

با قطار: زمان قطار بین رم تا واتیکان فقط 11 دقیقه است.

بازدیدکنندگان می توانند با قطار از آنجا استفاده کنند ایستگاه ترمینی و در رم سن پیترو میدان سنت پیتر

از سن پیترو، فقط 10 دقیقه پیاده تا سنت پیترز راه است.

با مترو: بازدیدکنندگان می توانند از رم با استفاده از متروی رم به شهر واتیکان بروند.

خط A مترو متروی رم ایستگاهی دارد که به آن می گویند اتاویانو-اس، درست خارج از مرزهای واتیکان واقع شده است.

از Ottaviano-S، 5 دقیقه پیاده تا واتیکان فاصله دارد.

با اتوبوس: خطوط اتوبوس 64، n904 و 916 اتوبوس هایی هستند که بازدیدکنندگان می توانند از رم برای رفتن به شهر واتیکان استفاده کنند.

بازدیدکنندگان می توانند از این خطوط اتوبوس سوار شوند پلبیسیتو، رم و فرود آمدن در Lgt Sassia/S. اسپیریتو (H)، شهر واتیکان.

سفر با اتوبوس بین رم و واتیکان بین 7 تا 10 دقیقه طول می کشد.

چگونه از کولوسئوم به شهر واتیکان برویم؟

با تور کولوسئوم کامل شد و اکنون به دنبال راه هایی برای رسیدن به شهر واتیکان هستید؟

در زیر برخی از بهترین گزینه های حمل و نقل موجود برای رفتن به شهر واتیکان از کولوسئوم آورده شده است.

با مترو: برای رفتن به شهر واتیکان از کولوسئوم، از خط B در متروی رم استفاده کنید کولوسو به شرایط (رفتن به سمت جونیو یا رببیا).

اکنون، از ترمینی، به خط A بروید، به سمت باتیستینی بدوید و در آن پیاده شوید قبرس.

این سفر با مترو از کولوسئوم تا شهر واتیکان حدود 17 تا 20 دقیقه طول خواهد کشید.

با اتوبوس: خطوط اتوبوس 81 و 87 به شهر واتیکان منتهی می شود.

می توانید از اتوبوس خط 81 یا 87 سوار شوید کلودیا / کولوسئو و کولوسئو (مگابایت)بود.

هر دو خط منجر به P.Za Cavour، شهر واتیکان.

توسط تراموا: وارد خط A شوید ایستگاه تراموا باربرینی، به سمت باتیستینی می دوید.

برای اطلاع از قیمت تورهای ایتالیا با کارشناسان ما تماس بگیرید