پدیده تراول

این بنای عظیم الجثه در سال ۷۲ میلادی به دستور امپراطوری با نام تیتوس فلاویوس وسپاسیانوس در بخش شرقی شهر رم در ایتالیا ساخته شد و هشت سال بعد در هنگام امپراطوری جانشین یعنی پسر بزرگ پادشاهی سابق شخصی به نام تیتوس فلاویوس سابینوس وسپاسیانوس ساختمان کولوسئوم در ایتالیا کامل شد

کولوسئوم در ایتالیا بزرگترین آمفی تئاتر در شهر رم است که دارای معماری شگفت انگیز و مهندسی بی‌نظیری می‌باشد که اکنون در جهان نمادی برای ایتالیا است. تماشاخانه کولوسئوم محل اعدام‌ها و همچنین مبارزات خونین گلادیاتورها با حیوانات وحشی مانند پلنگ و شیر و یا افراد با یکدیگر بوده است. این محل با تمام نبردهای خونینش باعث سرگرمی امپراطورها، اشرافییان و همچنین عده ی‌زیادی از تماشاچیان می‌باشد. یکی ار جاهای دیدنی فوق العاده ایتالیا است که با خرید تور ایتالیا می توان از این ماکن زیبا دیدن کنید

کولوسئوم یا آمفی تئاتر فلاویان در مرکز شهر رم ایتالیا قرار دارد. این بنای تاریخی ایتالیا در چهار طبقه و با سنگ و مرمر برای برگزاری مسابقات گلادیاتورها و نمایش حیوانات ساخته شده است. علت نام‌گذاری این آمفی تئاتر به کولوسئوم احتمالا به خاطر وجود مجسمه غول پیکر نرون در کنار این سازه باشد. کولوسئوم یکی از مهمترین مکان‌های گردشگری در ایتالیا است که سالانه بیش از 4000 گردشگر و بازدید کننده را به خود جذب می‌کند.

معماری و سازه…

کولوسئوم بنایی بیضی شکل و سنگی است که در سازه ی آن از بتن و ماسه شن استفاده شده است. این بنا عظیم ترین بنایی است که در طول تاریخ با این مصالح ساخته شده است. کولوسئوم یکی از عظیم ترین آثار معماری روم باستان است که تا کنون بر جای مانده و از حوادث گوناگون جان به در برده است. کف این بنا یعنی کف صحنه ی آمفی تئاتر از چوب ساخته شده است. در زیر این صحنه اتاق ها و راهرو هایی برای عبور دادن حیوانات، انسان ها و تدارکات ساخته شده است. کولوسئوم یک بیضی عظیم است که بزرگترین قطر آن 188 متر تخمین زده شده و قطر دیگر آن 156 متر است. ارتفاع این بنا در حدود 48 متر از قسمت های زیرین بنا تا بلندترین دیوار آن است. این بنا 80 دیوار دارد که به عنوان تکیه گاه برای طاق ها، گذرگاه ها و محل راهرو و صندلی ها هستند. در ساخت طاق ها و ستون های اصلی با دقت و مهارت بالایی از سنگ آهک استفاده شده است. ستون های زیرین از نوعی سنگ خاص که از چند نوع ماده ی مستحکم متخلخل است ساخته شده اند. طاق ها و طبقات فوقانی اثر نیز از آجر ساخته شده اند. استفاده از آجر، بتن و دیگر مصالح به زیبایی و با مهارتی عالی مهندسی و ساخته شده است. معماری کم نظیر این بنا ابدا نمونه ی دیگری ندارد و یکی از عجیب ترین و عظیم ترین آثار باقی مانده از جهان باستان است.

کولوسئوم، اثری مرکب از سبک های اصیل!

کولوسئوم از بالاترین نقطه به وسیله ی 3 ردیف طاق گنبدی شکل احاطه شده است. این طاق ها رو در روی ستون ها و سر ستون های آن ها قرار گرفته اند و از شاهکار های مهندسی معماری در جهان باستان هستند. اما ستون ها در این بنا شگفت انگیز هستند و از 3 سبک معماری در هر طبقه الهام گرفته و ساخته شده اند.

1. ستون های طبقه ی نخست:

سبک معماری دوریسی(دوریکا یا دوریک) در طراحی ستون ها استفاده شده است که اصیل ترین سبک معماری یونان است.

2. ستون های طبقه ی دوم:

سبک معماری ایونی (ایونیک) از شیوه های کلاسیک یونانی که در ستون های طبقه ی دوم به کار رفته است.

3. ستون های طبقه ی سوم:

سبک معماری کورنتی و یا قورنتی که از شیوه های اصیل معماری یونان است در ستون های این طبقه به کار رفته است.

بین ستون ها 40 عدد پنجره قرار دارند که به شکل مستطیل هستند. این بنا به دلیل دیگری نیز از شاهکار های معماری جهان است و آن ورود و خروج بسیار آسان جمعیت در گذشته بوده است. طراحی دقیق و فکر شده ی مسیر های رفت و آمد در کولوسئوم بی مانند است.

کولوسئوم به گونه‌ای ساخته شده که در چهار طبقه خود را نشان می‌دهد. بالاترین طبقه این ساختمان شامل صندلی‌هایی مربوط به زنان و همچنین طبقات فرودست شهر رم می‌باشد. پایین‌ترین طبقه کولوسئوم در ایتالیا به مردمان برجسته‌ی‌ روم مانند اشرافیان و امپراطوران روم اختصاص داشته است، در زیر زمین این ساختمان اتاق‌هایی مجهز به دستگاه‌های مکانیکی به همراه قفس‌هایی برای حفظ حیوانات وحشی تعبیه شده که حیوانات را به آسانی با کمک دستگاه‌های مکانیکی در میانه میدان جنگ ظاهر می‌کند.

جایگاه زنان و مردان از یکدیگر جدا بود و در طبقات متفاوتی می نشستند. اما جایگاه زنان بسیار خطرناک و گاهی مرگبار بود چرا که با طناب ها بسته شده بودند. اما جایگاه مردان به اندازه ی کافی امن بود چرا که بر ستون های سنگی می نشستند.

مشخصات این بنا چیست؟مساحت آمفی تئاتر فلاویان یا همان کولوسئوم در ایتالیا، چیزی نزدیک به ۲۴۰۰۰ متر مربع است که دارای ۸۰ ورودی می‌باشد و ظرفیت ۵۰۰۰۰ جمعیت را در دل خود جای داده است.

گلادیاتورها:

نمی توان کولوسئوم را بدون گلادیاتورها تصور کرد. این جنگجویان باستانی اسمشان را از کلمه رومی Gladius که به لژیون های رومی اطلاق می شد گرفته اند. معمولا گلادیاتور یا یک زندانی جنگی بود و یا برده ای که حق انتخاب بین برده بودن و مبارزه برای آزادی را به دست می آورد.

مبارزات خونین گلادیاتورها در کولوسئوم

تصمیم برای بردگانی که این حق انتخاب به ایشان داده می شد، در عین دشوار بودن، بسیار راحت بود. بردگی نوعی مرگ تدریجی و دردناک بود در حالی که گلادیاتورهای موفق می توانستند خیلی معروف شوند و حتی به درآمد نیز برسند. همچنین، در صورت پیروزی در تعداد مشخصی نبرد، می توانستند شمشیر چوبی را بدست آورند و آزاد شوند.

گلادیاتورها

میدان مبارزه

مبارزات گلادیاتورها معمولا دوئل بین دو مبارز بود که با تجهیزات خاصی انجام می شد. اگر یک گلادیاتور در در این دوئل شکست می خورد ولی کشته نمی شد، می توانست با بالا بردن دستش طلب بخشش و عفو کند. در این صورت امپراتور بود که در بین فریادهای تماشاگران در مورد مرگ و زندگی گلادیاتور شکست خورده تصمیم می گرفت.

انگشت شصت بالا به معنی بخشیدن جان و پایین به معنی مرگ گلادیاتور.

نمایش دیگری که به دفعات در کولوسئوم برگزار می شد، مبارزه بین حیوانات مختلف و همچنین مبارزه بین انسان و حیوان بود. این حیوانات که معمولا از آفریقا و خاورمیانه به رم آورده می شدند شامل ببر، شیر، فیل، اسب آبی، زرافه، گور خر، خرس و پلنگ بودند. این نمایش ها معمولا به مدت یک روز کامل یا چندین روز پیاپی برگزار می شد.

تخمین زده می شود که در جریان مبارزات و نمایش های ۳۹۰ ساله بزرگترین آمفی تئاتر رم، بیش از ۵۰۰ هزار نفر انسان و یک میلیون حیوان به کام مرگ رفته اند.

همچنین در سال ۱۰۷ میلادی، امپراتور تراجان به مناسبت پیروزی در جنگ داسیا، به مدت ۱۲۳ روز جشن و نمایش و مسابقه در کولوسئوم برگزار کرد که در جریان برگزاری آن رقابت ها ۱۰ هزار نفر و ۱۱ هزار حیوان کشته شدند.

علاوه بر جنگ های گلادیاتوری و شکار حیوانات، نمایش دیگری که در کولوسئوم انجام می شده است، نبردهای مینیاتوری دریایی بین کشتی های جنگی بوده است. به طوری که کف کلوسئوم را پر از آب می کردند و کشتی های کوچک از کانال های تعبیه شده وارد میدان می شدند و به مبارزه با یکدیگر می پرداختند. اگرچه شواهدی بر این مدعا پیدا شده است، همه ی مورخان این نظریه را تایید نمی کنند.

میدان

به طور کلی می توان گفت کولوسئوم صحنه ای بوده است که انواع مبارزات، شکار حیوانات، اعدام محکومین، فعالیت ها، جشن ها، تردستی ها، موسیقی ها، شعارها، فریادها و تمامی خلاقیت های رومی ها را به خود دیده است.

خیلی زود آمفی تئاتر تبدیل به ابزار مهم و قدرتمند سیاسی امپراتور شد. امپراتور از آمفی تئاتر و نمایش هایش جهت سرگرم ساختن مردم رم استفاده می کرد و به این وسیله با توده مردم دیدار و آن ها را کنترل می کرد.

کولوسئوم تا قرن ششم پس از میلاد نیز به عنوان محل برگزاری مسابقات و نمایش های گوناگون مورد استفاده قرار می گرفت اگرچه آخرین نبردهای گلادیاتوری آن در اوایل قرن پنجم انجام شد.

آخرین نبرد گلادیاتوری در سال ۴۳۵ و نمایش شکار حیوانات در سال ۵۲۳ میلادی انجام شد. علت توقف این نمایش ها و جنگ های گلادیاتوری صرفا هزینه گزاف تهیه حیوانات و مدرسه گلادیاتوری و همچنین هزینه های بالای نگهداری از کولوسئومی بود که در آن روزها به شدت آسیب دیده و رو به زوال بود.

افسانه‌ هایی در کولوسئوم ایتالیا

بنا به بعضی افسانه‌هایی که در قرون وسطی نقل شده است آمفی تئاتر فلاویان دروازه ی‌وارد شدن به عالم مردگان می‌باشد. جایی که روح اجسام مرده همیشه در جستجوی صلح ابدی سرگردان هستند البته هرگز به چنین چیزی نخواهند رسید چون به نحوی خشونت بار جان خود را باخته‌اند. افسانه ی‌دیگری بیان دارد که گیاهان فراوانی از نواحی دور دست در آمفی تئاتر فلاویان پیوند زده شده و این گیاهان توسط کفش‌های رهگذران و همچنین پنجه ی‌حیوانات درنده‌ای که به دست پادشاهان شیطان صفت از بین رفته‌اند به این مکان آورده شده است.

ساعات بازدید این بنای تاریخی، به چه شکلی است؟

کولوسئوم در ایتالیا هر روزه به غیر از ۲۵ دسامبر و همچنین در اول ماه ژانویه برای بازدید عموم باز است. بنابراین هر فردی می تواند از ساعت ۸:۳۰ صبح تا حوالی ۵ بعد از ظهر در ماه‌های زمستان و تا ساعت ۷:۳۰ عصر در تابستان به این بنای تاریخی مراجعه کنند.

کولوسئوم

برای اطلاع از مکان های تاریخی ایتالیا مقاله مربوط شرهر سوخته و آتن ، فلورانس را مطالعه فرمایید

کولوسئوم یکی از عجایب هفتگانه جدید

حتما شما عجایب هفتگانه جهان را می‌شناسید. عجایبی که اهرام ثلاثه مصر، باغ‌های معلق بابل و غیره را در بر دارد. در سال 2001 سازمانی به نام بنیاد عجایب هفتگانه تصمیم گرفت که بر طبق نظرسنجی از مردم کل دنیا عجایب هفتگانه جدید را به جهان معرفی کند. میلیون‌ها نفر به این سوال پاسخ دادند ( کدام یک از عجایب جهان را در لیست قرار می‌دهید؟). و سرانجام با بررسی تمامی این پاسخ‌ها در سال 2007 این سازمان لیست جدیدی از عجایب هفتگانه به دنیا معرفی کرد، که کولوسئوم ایتالیا هم یکی از آن‌ها بود.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که کولوسئوم ایتالیا مکانی پر از رمز و راز و شگفتی است. در رابطه با این آمفی تئاتر داستان‌ها و گفته‌های عجیب زیادی وجود دارد که همواره این محل را به یک مکان شگفت انگیز برای بازدید کننده‌ها تبدیل کرده است. براساس افسانه‌های نقل شده از این مکان عجیب و اسرارآمیز، این بنا همیشه پر از ارواح مرده‌‌گانی است که در جستجوی صلح ابدی سرگردان هستند، اما هرگز به چنین چیزی دست نخواهند یافت چرا که در این مکان به صورت خشونت باری جان خود را از دست داده اند.