پدیده تراول

کوه وزویوس، آتش‌فشانی فعالی در نزدیکی خلیج ناپل در ایتالیا، در قدیم بیش از 50 بار فوران کرده است. مشهورترین فوران آن، 79 سال پس از میلاد اتفاق افتاد.شهر پمپئی قبل از وقوع آتشفشان به مدت 600 سال بندری با شكوه در امپراتوری روم بود و در دامنه كوه وسوویوس در بخش ناپل قرار داشت. این شهر زیبا، در واقع ییلاق رومیان ثروتمند محسوب می‌شد .شهر گمشده پمپئی گوهری واقعی در تاریخ اروپا و یکی از جاهای دیدنی ایتالیا است

این شهر تاریخی كه برخی معتقدند ریشه نام آن از واژه یونانی «پمپو» یا واژه اوسكانی «پمپه» گرفته شده، هنگام وقوع آتشفشان، حدود 20هزار نفر جمعیت داشته و مملو از ویلاهایی بوده كه رومی‌ها برای استفاده از اوقات فراغت خود، آنها را بنا كرده بودند.

این شهر كوچك باستانی، دیدنی‌های بسیار تاریخی را در خود جای داده كه مطمئنا عظمت و شكوه آنها آدمی را به اعجاب وامی‌دارد

در این روز آتشفشان كوه وسوویوس ناگهان فوران كرد. به مدت 3 روز، آسمان تیره و تار شد و خاكستر آتشفشانی و گدازه بر شهر محكوم به نابودی فرو ریخت.

پس از آن كه انفجار و فوران آتشفشان فرو نشست، شهر پمپئی در زیر تلی از خاكستر و گدازه، به ضخامت 2/5 تا 3 متر مدفون شده بود. 2 هزار نفر از 20 هزار سكنه شهر در اثر فرو ریختن سقف‌ها و تنفس گازهای سمی جان باختند.هنگامی که شهر سوخته پمپی به زیر تلّی از خاکستر فرورفت، ابرهایی از گاز داغ، در این شهر پدیدار گشت. ساختمان‌ها تخریب و مردم خفه شدند، شهر، زیر خاکستر دفن شد. دو هزار نفر در این واقعه جان باختند و شهر سوخته پمپی به‌مدت چندین سال متروکه باقی ماند. هنگامی که گروهی از کاشفان این منطقه را در سال 1748 کشف کردند، از دیدن همه‌چیز شگفت‌زده شدند. مسافران تور ایتالیا همواره علاقه دارند تا از ناپل دیدن نمایند.

سحرگاه روز 24 ماه اوت سال 79 میلادی حادثه‌ای به وقوع پیوست كه موجب شد داستان زندگی روزمره رومی‌ها برای سالیان دراز محفوظ بماند.

در سال 1748 میلادی كشاورزی كه مشغول كندن زمین بود، چند مجسمه در خاك یافت. این كشف منجر به یافتن شهری شد كه به كلی در خاكستر مدفون شده بود. به این ترتیب، اطلاعات قابل توجهی راجع به این شهر رومی كه در اوج شكوفایی بود، به دست آمد.

مجسمه

ورودی های پمپئی

شهر پمپئی شامل بیش از ۱۵۰۰ ساختمان و خانه بود. امروزه منابع مالی برای احیای کل منطقه بسیار اندک است و به همین دلیل، برخی از بخش‌ها وضعیت مساعدی ندارند یا هنوز حفاری نشده‌اند.

پمپئی به چندین منطقه تقسیم می‌شود که همگی با دیوار شهر احاطه شده بودند.

سه ورودی به شهر پمپئی وجود دارد:

1) دروازه مارینا: دروازه اصلی که محل ورود گردشگران است و شلوغترین دروازه ورودی می باشد. که در تور ایتالیا مجموعه پدیده تراول حتما از جاذبه دیدنی ایتالیا دیدن کنید

2) دروازه میدان آمفی‌تئاتر(Piazza Anfiteatro): دروازه ای که به اعتقاد گردشگران بهترین دروازه می باشد چون مستقیما وارد فروم و آمفی تاتر می شوید و از آنجا می توان بهترین ویو را از شهر سوخته می تونید ببنید

3) دروازه میدان اسدرا (Piazza Esedra): در.ازه است که نزدیک دروازه اصلی است و شلوغ دروازه اصلی رو ندارد

پمپئی

مناطق دیدنی پمپئی

1)موزه آنتیکواریوم:

در این موزه نه‌تنها تصاویر و توضیحات مفیدی درباره‌ی این شهر به دست خواهید آورد، بلکه اشیا و آثار کشف‌شده‌ای را مشاهده خواهید کرد که به خاطر شکنندگی یا جلوگیری از هوازدگی به موزه انتقال یافته‌اند.

قدمت برخی از این آثار حتی به مدت‌ها پیش از دوره‌ی رومی باز می‌گردد. در اینجا می‌توانید از ابزار زندگی روزمره، کوزه‌ها، ظروف رومی، اثاثیه، کالاهای تجارتی و خانگی آن زمان دیدن کنید.

مجسمه‌های گچی که از قالب بی‌نقص اجساد قربانیان تهیه شده‌اند، یکی دیگر از دیدنی‌های این موزه به‌حساب می‌آیند. این قالب‌های میان‌تهی از فرونشستن خاکستر بر روی اجساد جان‌باختگان تشکیل شده است.

بعدازاینکه باستان شناسان این قالب‌های میان‌تهی را می‌یافتند، درون آن‌ها را به‌دقت با گچ پر می‌کردند و به قربانیان در حال فرار شکل می‌بخشیدند. این مجسمه‌های گچی واپسین لحظات زندگی این مردم را همچون حقیقتی هولناک به تصویر می‌کشند و پمپی را به مکانی فراتر از یک ویرانه‌ی تاریخی بدل می‌سازند.

2)گراند تئاتر:

«گراند تئاتر» (Teatro Grande)، تئاتری به‌شکل نعل اسب است که برای برگزاری برنامه‌های نمایشی و کمدی استفاده می‌شد. «معبد ایزیس» (Templo di Iside) که به الهه باروری مصر تعلق دارد،‌ در این منطقه قرار گرفته است.

سالن گراند تئاتر پمپی بر روی زمینی شیب‌دار ساخته شده است و ۵ هزار تماشاچی را در خود جای می‌دهد. در حال حاضر از این سالن تئاتر برای نمایش نور و صدا در تابستان استفاده می‌شود. ردیف بالایی جایگاه تماشاچیان یکی از بهترین چشم‌اندازهای شهر و کوه وزوو را به نمایش می‌گذارد.

گراند تئاتر

به‌علاوه، در کنار آن سالن تئاتر کوچکی را خواهید دید که ساختمان آن از هر حیث بهتر از گراند تئاتر حفظ شده است. این تئاتر یکی از اولین نمونه‌های تئاتر رومی سقف دار به شمار می‌آید و قدمت آن به ۷۵ سال قبل از میلاد باز می‌گردد. احتمالاً از این سالن تئاتر بیشتر برای اجرای موسیقی استفاده می‌شد.

در سمت شرق این سالن، معبد ژوپیتر و معبد ایزیس (Isis) قرار گرفته‌اند. بر روی دیوار معبد ایزیس هنوز می‌توان نوشته‌ای از استاندال، رمان‌نویس فرانسوی، را در سال ۱۸۱۱ دید. در اینجا با ورود به میدان مثلثی شکلی که درختان بر آن سایه افکنده‌اند، وارد راهرویی می‌شوید.

این راهرو شما را به خوابگاه گلادیاتورها هدایت می‌کند. بر روی ستون‌های این خوابگاه سنگ‌نوشته‌هایی دیده می‌شود که شرح پیروزی گلادیاتورها در مسابقات را درج کرده است.

3) فروم:

فروم نام میدان اصلی این شهر رومی است. این میدان از سه طرف با ردیفی از ستون‌ها احاطه‌ شده و در سمت شمال آن معبد ژوپیتر بر روی پایه‌ای به ارتفاع ۳ متر قرار گرفته است. در گوشه‌ی سمت راست این میدان، ماسلوم، تالار فروش مواد غذایی، به چشم می‌خورد.

الف) حمام‌های فوروم (Terme del Foro) حوضچه‌های آب‌گرمی بودند که با زغال‌سنگ گرم می‌شدند و بقایای آن‌ها در منطقه هفت قابل‌مشاهده است.

ب) معبد آپولو (Santuario di Apollo) را ببینید که به‌عنوان قدیمی‌ترین سازه در میان خرابه‌های پمپئی شناخته می‌شود و نشان می‌دهد که رومی‌ها چگونه سنت‌های یونانی را پذیرفته بودند. در این معبد، دو مجسمه برنزی از آپولو و دیانا قرار دارد.

فروم

ج) انبار غله فوروم (Granai del Foro) تعداد زیادی خمره‌های سفالی و چندین مجسمه گچی نگهداری می‌شود. «خانه سیریکو» (Casa de Sirico) به نانوای ثروتمندی تعلق داشته است که ضمن بازدید از اتاق‌های مختلف آن می‌توانید تعدادی مومیایی گچی را در این محل مشاهده کنید. «حمام استابین» (Terme Stabiane) یکی از چهار حمام عمومی قدیمی در شهر به شمار می‌رود که بخش‌های مختلف حمام هنوز پا بر جا است. این بخش از سه حمام تشکیل می‌شد که اتاق‌هایی با دمای بالای داشت. این حمام‌ها دارای بخش‌های جداگانه برای مردان و زنان بودند.

در اطراف فروم می‌توان زیارتگاه‌های مختلف، معابد و ساختمان‌های دیگری ازجمله زیارتگاه لارس (Lares)، معبد وسپاسیان (Vespasian)، تالار فروش پشم و مجلس سنا را مشاهده کرد. در نزدیکی این میدان باسلیکایی وجود دارد که از آن به‌عنوان بازار و دادگاه استفاده می‌شد.

4) خانه کشتی اروپا» (Casa della Nave Europa) خانه‌ای با کاربری فعالیت تجاری در زمینه کشاورزی بود که در باغ بزرگ آن، لوبیا، پیاز، کلم و درختان میوه کشت می‌شد. شکوه و جلال این خانه به‌لطف ستون‌ها و تزیینات دیواری به‌خوبی مشخص است. علت‌ نامگذاری مدرن این خانه را می‌توان از روی نقاشی دیواری فهمید که شامل یک کشتی باری بزرگ به نام «اروپا» در کنار کشتی‌های کوچک‌تر است.

زمانی که حفاران، شهر پمپئی را گودبرداری می‌کردند، بدن‌های متلاشی‌ بسیاری از قربانیان را یافتند که در میان آن‌ها، ۱۳ بزرگسال و کودک قرار داشت که در تلاش برای محافظت از خود در برابر هجوم خاک، سنگ خارا، سنگ و خاکسترهای آتشفشانی، دور هم جمع شده بودند.

5) خانه مناندر:

خانه‌ بزرگ مناندر (Menander) متعلق به یک بازرگان ثروتمند بود که مجسمه‌ی او در کنار ورودی خانه توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. در دو طرف این مجسمه، ستون‌هایی با سرستون‌های کرینتی به چشم می‌خورند.

در گوشه‌ای از آتریوم یا حیاط داخلی، معبد کوچکی وجود دارد. سقف چوبی این معبد هیچ آسیبی ندیده و تا فضای باز یا نورگیری در میانه‌ی محوطه کشیده شده است. در زیر این فضای باز، استخری قرار می‌گیرد. اتاق‌های خانه با نقاشی‌هایی از حماسه‌ی ایلیاد هومر تزیین شده و ستون‌های رنگی زیبایی ایوان آن را در بر گرفته‌اند.

در کنار این عمارت، خانه‌ی کوچک دیگری به نام خانه‌ی عشاق (House of the Lovers) دیده می‌شود. اسم این خانه از روی سنگ‌نوشته‌ای با این مضمون نام‌گذاری شده است: «عاشقان، همانند زنبور آرزو دارند زندگی به شیرینی عسل باشد».

6)ویلای اسرار

ویلای اعجاب‌انگیز اسرار (Villa of the Mysteries) بیرون محوطه‌ی حفاری‌شده‌ی اصلی و بالاتر از ویلا دیومدس قرار دارد. این ویلا در قرن دوم قبل از میلاد ساخته شده است و نقاشی‌های زیبایی دیوارهای آن را زینت بخشیده‌اند.

پممئی سوخته

بسیاری این نقاشی‌ها را زیباترین نقاشی‌های دیواری برجای‌مانده از دوران باستان می‌دانند. رنگهای درخشان و براق این نقاشی‌ها به‌خوبی حفظ شده‌اند. برجسته‌ترین نقاشی این ویلا، حاشیه‌ی زینتی به طول ۱۷ متر در اتاق بزرگ ناهارخوری است. این حاشیه تا اندازه‌ای بزرگ است که شخصیت‌های آن تقریباً در ابعاد واقعی به تصویر کشیده شده‌اند.

تصور می‌رود که این ویلا، محلی برای ملاقات اعضای فرقه‌ی دیونیسوس بوده باشد و نقاشی‌های روی دیوار پیروان این فرقه را در حال انجام مراسم مذهبی نشان می‌دهد.

اسرار شهر پمپئی

زمان فوران

فرض بر این بود که فوران کوه وزوو در ۲۴ اوت سال ۷۹ پس از میلاد رخ داده است؛ اما تحقیقات باستان‌شناسی در سال ۲۰۱۸ این تاریخ را به ساعت یک بعدازظهر در ۲۴ اکتبر اصلاح کرد.

دندان های سالم

در سال ۲۰۱۵ باستان‌شناسان شروع به استفاده از دستگاه سی‌تی اسکن برای آنالیز و بررسی دقیق اجساد مردگان کردند.

نکته جالب توجه این است بر اساس یافته‌های این تحقیقات نشان داده شد که مردمان ساکن این شهر از دندان‌های سالمی برخوردار بودند حتی یک پوسیدگی در دهان ساکنان این شهر مشاهده نشد.

شاید یکی از دلایل عمده این مسئله وجود این حقیقت باشد که قله وزوو مدت‌ها قبل از تولید و فرآوری شکر و مواد قندی، فوران کرد.

علاوه بر این، در آن زمان رژیم غذایی رومی‌ها شامل مقادیر بالایی فیبر، پروتئین و میوه‌جات می‌شد و میزان مواد قندی و شیرین آن بسیار پایین بود. این رژیم سالم در کنار وجود ماده فلورین در آب آشامیدنی باعث محکم شدن دندان آنها شده که این دندان‌های سالم این شهر مایه غبطه مردم امروز می تواند باشد.

از آنجا که باید برای زمان زیادی روی سطوح ناهموار راه بروید، کفش راحت بپوشید و از پوشیدن کفش‌های پاشنه‌دار خودداری کنید.

شهر پمپئی در تابستان‌ها بسیار گرم می‌شود و به همین دلیل حتما کرم ضدآفتاب و بطری آب داشته باشید. همچنین سعی کنید از حمل کیف‌های بزرگ بپرهیزید.

با اینکه بازدیدکنندگان مجاز به حمل چمدان‌های بزرگ به داخل شهر پمپئی نیستند، امکانات مناسبی برای قراردادن چمدان‌ها در محیطی امن در نظر گرفته شده است.

برای تماشای جاذبه‌های اصلی پمپئی باید حدود چهار تا ۶ ساعت زمان بگذارید. بازدید از کل پمپئی در یک روز امکان ندارد.

بیشتر مسیرهای شهر پمپئی برای دسترسی با صندلی چرخدار طراحی شده‌اند؛ با این حال، برخی از مسیرها دارای سطوح ناهموار هستند و شاید استفاده از آن‌ها برای افراد توان‌یاب دشوار باشد.

موقعیت جغرافیایی شهر سوخته پمپی

شهر سوخته پمپی حدوداً 40 متر بالاتر از سطح دریا و در جنوب ایتالیا ساخته شده است. فلاتی که در نزدیکی این شهر وجود دارد، توسط فوران‌های قبلی کوه وزویوس شکل گرفته است و به‌سمت جنوب و تا حدی به‌سمت جنوب‌غرب تمایل دارد. این شهر، اگرچه امروزه 700 متر از دریا فاصله دارد، اما قبلاً با خط ساحلی هم‌مرز بوده است. مساحت شهر سوخته پمپی درمجموع 64 تا 67 هکتار بود و براساس خانوار، حدود 20 هزار نفر در آن زندگی می‌کردند. شهر قدیمی و باستانی پمپی، در منطقه کامپانیا ایتالیا در جنوب شرقی ناپل و در جنوب شرقی کوه وزوو قرار دارد. برای دیدن این پارک باستانی، پس از طی کردن 22 کیلومتر از مرکز ناپل، می‌توانید به پارک باستانی پمپی برسید. اگر برای رفتن به شهر سوخته لحظه شماری می‌کنید پس به ویزای توریستی ایتالیا نیاز دارید. با ما تماس بگیرید.

هزینه بازدید از شهر پمپئی چقدر است؟

(در سال ۲۰۲۲) بلیط بزرگسالان همراه با هزینه رزرو ۲۲ یورو، بلیط افراد ۱۸ تا ۲۴ سال معادل ۵٫۵۰ یورو و زیر ۱۸ سال سه یورو

چرا شهر پمپئی مشهور است؟

شهری پمپئی شهری باستانی با امکانات پیشرفته بود که با فوران آتشفشان در سال ۷۹ پس از میلاد مدفون شد و در سال ۱۹۹۷ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.

برای سفر به این مکان عجیب و دیدنی از تورهای دیدنی ایتالیا پدیده تراول دیدن کنید